Siirry pääsisältöön

Pasta - sitruunainen eller krämig?

Oi että tekee mieli pastaa. Kumpaa tekisi, kermaista kanapastaa vai sitruunaista pastaa ilman kalaa tai lihaa?
Ensin pastaa Akin tapaan Viinilehdestä:


Täydennä trendikästä sitruunapastaa tomaatilla ja kapriksilla. Keltainen ja punainen ovat talven voimavärit!
  • 500 g kuivapastaa
  • 2 sitruunaa (yhden raastettu kuori)
  • 2 tomaattia pilkottuna
  • 2 dl chili-tomaattimurskaa
  • 2 rkl kapriksia
  • 1 dl oliiviöljyä
  • 50 g mustia oliiveja
  • basilikaa
  • suolaa
  • pippuria
  • 1. Raasta sitruunan kuori ja puserra sitruunoista mehu.
    2. Kuumenna öljy kattilassa.
    3. Lisää joukkoon sitruunan kuoret, mehu ja pilkotut tomaatit. Lisää joukkoon silputtua basilikaa, kaprista, tomaatti-chilikastike ja mausta pippurilla ja suolalla.
    4. Hauduta 5 min ja sekoita kastike keitetyn pastan sekaan.

    Mitäs viiniä tämän kanssa?

    Vaikka tai pikemminkin ehdottomasti Ruffinoa. Ruffino Chianti on miellyttävän hedelmäinen klassikkopunaviini Italian Toscanasta, jonka historia ulottuu yli 100 vuoden päähän.
    Resepti: Kokki Aki Wahlman


    ... vai kermaista pastaa ruotsalaisittain?
    Ohje on viinitalo Arvid Nordquistin Smaka-lehdestä.
     
     
      Krämlig pasta med kyckling och smak av dragon
      4 portioner
      450 g kyclingsfilé
      1 schalottenlök
      1 vitlökslyfta
      1 dl crème fraiche
      1 1/2 dl grädde
      1 msk koncentrerad hönsfond
      1 msk Grey Poupon Old Style Mustard
      2 tomater
      1/2 msk torkad dragon
      2 nävar färsk spenat
      nymalen svartpeppar
      salt
      olja till stekning
        Strimla kycklingen, hacka schalottenlöken och vitlögen. Fräs kycklingen i olja tills den har fått lite färg, tillsätt löken och vitlöken. Rör ner crème fraiche, grädde, hönsbuljong, senap, tomat och dragon i stekpannan. Låt det sjuda i fem till tio minuter. Smaka av med salt och peppar, vänd i den färskä spenaten sist av allt. Servera tillsammans med nykokt pasta.
          Mitäs viiniä tämän kanssa? 
          Esimerkiksi hieman kuplivaa Bolla Proseccoa, jossa maistuu omena, päärynä ja persikka.

                Kommentit

                Tämän blogin suosituimmat tekstit

                Laattojen saumauksen uusiminen

                Kunnostus tehty yhteistyössä Kiilto Oy:n kanssa. Äidilläni oli tapana sanoa, että laiska se töitään luettelee. Sanonta pitää joskus paikkansa, mutta ei minun tapauksessani. Töiden luetteleminen kun kuuluu työni kuvaan. Blogin pitäjällä pitäisi olla aina uutta remonttitarinaa kehissä. Ja onhan sitä. Perjantaina aloitin uusia yläkerran suihkuhuoneen laattojen saumoja. Ne olivat niin huonot, että pahaa teki. Sain kuulla, että vesieristys oli kunnossa, joten uskalsin ryhtyä pikaremonttiin. Säästyin tällä kertaa täydelliseltä lattian purkamiselta ja uuden tekemiseltä. Siihen olisikin pitänyt palkata ammattilainen. Korostan, että kyseessä on pikaremontti, joka antaa hieman lisäaikaa lattian käytölle. Tarkoitus olisi laatoittaa suihkuhuoneen seinät ja lattia kokonaan uudelleen lähitulevaisuudessa nykyaikaisilla, makeilla laatoilla. Minun kuitenkin pitää saada kylpyhuone asialliseen kuntoon nopeasti, sillä yöpyjiä on tulossa yläkertaan jo kuukauden päästä. Jos tilassa on lattialämmitys

                Portaiden kunnostus

                Juttu tehty yhteistyössä Tikkurilan kanssa. Kiitän ohjeista. Portaat ovat nyt olleet viikon päivät käytössä. Ihmeelliseksi portaiden maalauksen teki se, että maali kuivui todella nopeasti. Ilmeisesti nopeasti käyttöön otettavien tilojen maalit ovatkin tehty ominaisuuksiltaan erilaisiksi  - näin arvelisin. Kaikkein työläin vaihe portaiden kunnostamisessa oli kokolattiamaton liiman irrottaminen ja pintojen hiominen pohjamaalia varten. Liima ei oikein irronnut millään konstilla. Hiomalaite vain siirsi liimamöykkyjä edes takaisin, mutta kiinni ne jäivät. Lopuksi tartuin puukkoon ja rapsuttelin aikani kuluksi jokaisen rapun liimasta ja kyllä aikaa kuluikin, voin tunnustaa. Päiviä ja viikkoja meni ja yhä rappuset olivat remontin alla. Lopulta päätin, että nyt riittää. Santapaperilla hioin raput vielä kertaalleen ja imuroin huolellisesti pölyt pois. Sitten otin käyttöön mainion Tikkurilan Maalipesu -tuotteen. Sillä sain melkoisen määrän likaa irtoamaan mielestäni jo täysin puhtaista po

                Katon styrox-levyt irti

                Valkoiset styrox-levyt, joissa on kohokuvioita  - jokainen maalla asunut ne tietää. Ainakin meidän rintamamiestalon kattoihin isä laittoi styroxia. Se oli lämmin, muuta ei kai haettukaan. Myös kartanon yläkerrassa on käytetty styroxia yhden huoneen katossa. Se on minun tuleva työhuoneeni. Olin jo osittain kunnostanut huonetta, poistanut lattiasta laminaatin, hionut alta löytyneen puulattian, maalannut sen osittain sekä maalannut myös paneeliseiniä. Kartanon ostajaehdokkaat olivat repineet pari styrox-levyä irti alla olevine pahveineen. Osa levyistä repsotti ikävästi, sillä ne oli huonosti kiinni pahvissa ja lautakatossa. Kuuntelin kerrankin asiantuntijoita enkä ryhtynyt repimään kaikkea kerralla pois. Okey, ostetaan sitten ne puuttuvat styroxit ja kärvennellään ei niin mieleisen katon kanssa loppuelämä. Aie osoittautui mahdottomaksi.  Menin tuttuun K-Rautaan ja kysyin, myyvätkö he styrox-levyjä. Ei myyty, mutta tilata kyllä voi. Piti tehdä uusi keikka ja tuoda malli mukana, niin ti